Redakce Tajemství vesmíru o soupravě Průvodce vesmírem?

Tajemství vesmíru je populárně-naučný magazín, který se každý měsíc věnuje průzkumu a dobývání vesmíru, kosmonautice, technice, astronomii a pozorování vesmíru.

Do magazínu přispívají renomovaní astronomové jaké František Martinek z Hvězdárny Valašské Meziříčí, Michal Švanda a Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd a renomovaní publicisté jako Tomáš Přibyl nebo Karel Pacner.

Kdo by se nechtěl proletět vesmírem?

Skutečnou příležitost, tedy alespoň v nejbližší budoucnosti, však dostane pouze hrstka pozemšťanů.

Ostatní se musejí uspokojit se svou představivostí – anebo třeba s nejrůznějšími simulátory. Patří k nim také interaktivní souprava „Průvodce vesmírem“, jež nabízí mnohé: od digitálního planetária zobrazujícího denní i noční oblohu při pohledu ze Země přes simulátor Sluneční soustavy až po kosmickou virtuální realitu.

Za poměrně ambiciózním, již dekádu trvajícím projektem stojí tým evropských vývojářů sdružených pod hlavičkou společnosti Inove. Jak velkou část kosmu se jim za zmíněnou dobu podařilo obsáhnout a jak moc věrně?

Jak už bylo řečeno, interaktivní encyklopedie vesmíru nabízí na počítači i v chytrém telefonu stejné možnosti a grafické provedení. Můžete si vybrat mezi simulátorem naší soustavy, přičemž pozice těles odpovídají skutečnosti podle zvoleného času, a simulátorem noční, respektive denní oblohy při pohledu ze Země.

Slunce, planety, měsíce…

Začněme u simulátoru Sluneční soustavy, do nějž se aplikace po spuštění přepíná automaticky. Má líbivou, přesto realistickou grafiku s aktuálními texturami těles a přehledné popisky. Od začátku tak přesně víte, kde se nacházíte i které objekty máte v dohledu. Ztvárnění dozajista okouzlí obzvlášť děti, nezklame ovšem ani protřelé znalce kosmu, kteří textury jednotlivých těles prozkoumají zevrubněji.

Mezi objekty nechybějí ty nejpodstatnější, tedy Slunce a jeho oběžnice i s některými měsíci, trpasličí planety a hlavní pás asteroidů. Autorům slouží ke cti, že nabízejí dvě možnosti zobrazení: V případě toho „realistického“ se všechna tělesa kromě Slunce promění v zářící body, což mnohem lépe vystihuje skutečné poměry velikostí. Při „velkém“ zobrazení pak objekty narostou natolik, aby byla snadno čitelná jejich textura i tvar.

Cesta prostorem a časem

Jednoduše se lze pohybovat i napříč časem. Prostřednictvím lišty k tomu určené můžete zvolit libovolné datum, eventuálně nechat čas zrychleně plynout do budoucnosti či minulosti, s odpovídajícími pohyby těles. Stejně tak je však možné ručně „tahat“ objekty po jejich oběžných dráhách a sledovat, jak se v návaznosti na to mění čas… Lze se vydat i mnohem dál od Slunce, do vzdálenosti desítek tisíc světelných roků.

Nemusíte se ovšem omezovat pouze na naši soustavu. Lze se vydat i mnohem dál od Slunce, do vzdálenosti desítek tisíc světelných roků, a prozkoumat tak celou Galaxii z nadhledu. A co víc, řadu ze sta tisíc zobrazených stálic i vícenásobných hvězdných systémů zpracovali autoři v modelu v podobě 3D objektů, k nimž si můžete zaletět a prohlédnout si je zblízka. V kombinaci se zrychleným časem lze pak také sledovat, jak kolem sebe obíhají zářící složky dvojhvězd či trojhvězd.

Nasaďte si brýle

Aplikace pro kosmickou virtuální realitu se dá považovat za jakousi zábavnou nástavbu výše popsaného. Pro její plnohodnotné využití potřebujete svižný mobil s polohovými senzory a ideálně s co největším rozlišením displeje – plus skládací papírové VR brýle, tzv. cardboard, do nichž se telefon se spuštěnou aplikací zasadí a které tvoří součást dodávané interaktivní soupravy.

Po několika nezbytných nastaveních se opět ocitnete uvnitř Sluneční soustavy, přičemž ztvárnění těles odpovídá první aplikaci, ovšem s jedním podstatným rozdílem: Díky VR brýlím uvidíte okolní vesmír stereoskopicky a navíc se bude obraz vykreslovat tak, jak se budete natáčet v prostoru.

Z kosmu se lze opět snést se na povrch Země, pod hvězdné nebe, nebo si ve virtuální realitě prohlédnout tři bonusy: Mezinárodní vesmírnou stanici, marsovské vozítko Curiosity či přistávací modul Apolla 11.

Pro děti i nadšence

„Průvodce vesmírem“ zkrátka nabízí vše, co slibuje, a dělá to na více než slušné úrovni. Určitě zaboduje u dětí, jež ocení jeho jednoduchost, názornost i atraktivní zpracování. Přihlédneme-li k doplňujícím informacím, má sada také nezanedbatelný edukační potenciál. Na své si však přijdou rovněž „geekové“ se zájmem o astronomii, kteří si prostě chtějí jen tak pohrát a něco se dozvědět o blízkém i vzdáleném kosmu.